Skip to main content

Yerli Malı Belgesi Olan Firmalar Bir Adım Önde

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük önem verdiği YERLİ MALI ürünlerin kullanılması ve kamu kurumlarına yapılacak mal alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesi her geçen gün önemini artırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda öncelikli olarak Türkiye’de üretilen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulamış, yöneticilerden bu konuda gereken duyarlılığı göstermeleri istemişti.

Kütahya’da faaliyet gösteren Asel Teknik firması Kütahya’nın yüz akı olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay mucitler fuarında kendi proje ve üretimleri olan Tozsuzlaştırma makinaları ile büyük beğeni toplayan firma, icatları için YERLİ MALI belgesi almaya hak kazandı.

Konuyla ilgili Madencilik Türkiye’ye açıklamalarda bulunan şirket yetkilisi Dr. Makine Mühendisi Barkın Minez icadını gerçekleştirdiğimiz ürünler  %81 i Yerli Malı olup ileri teknoloji  ürünlerdir. Gerekli başvuru işlemlerini tamamlayarak başvurusunu yaptığımız Yerli Malı belgesini almaya hak kazandık.


Ülkemiz için oldukça önem arz eden YERLİ MALI kullanımına katkı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Devletimizin Yerli Malı belgesi olan firmalar için bir çok ayrıcalıkları bulunmakta.  Bu ayrıcalıkları Kütahya’da Asel Teknik olarak tüm müşterilerimize gururla sunuyoruz.

Biliyorsunuz bir süre önce İstanbul Ticaret Odası  “’TÜRKİYE İÇİN ÜRETİYORUM, TÜRKİYE İÇİN TÜKETİYORUM’” kampanyası başlattı. 

Türkiye artık, döviz rezervlerinin yanı sıra sanayi üretim hacmini, istihdamı ve teknolojik gelişme ivmesini olumsuz etkileyen ithalata dayalı tüketim ekonomisinden;

üreterek büyüme modeline geçiş için motive oluyor.

Tekstilden lojistiğe, inşaattan tarıma kadar her alanda ürün ve çözüm üreten bir yerli sanayi bu dönemin kritik oyuncusu olacak.

Hemen her sektördeki rakamlar, katma değerli üretim, markalaşma ve tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle cari açığın proaktif şekilde azaltılabileceğini gösteriyor.

İthal edilmekle birlikte Türkiye’de yapılması mümkün her ürünün ülkemizde üretilmesi; tüketicilerin de milli bilinçle yerli ürünleri tercih etmesi, Türkiye’nin yeni gücü olabilir.

Yerli Malı Belgesi nedir?
Üretilen ürünün en az %51 oranında yerli katkı içerdiğini gösteren belgedir.

Yerli Malı Belgesi Kim Tarafından Verilir?
Yerli Malı Belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsalar tarafından düzenlenir. Yerli malı belgesi verilebilmesi için, eksper ve mali müşavir tarafından hesaplanması, ayrıca firma tarafından da üretilen ürünün en az %51’inin yerli malı olduğunun taahhüt edilmesi gerekmektedir.

Yerli Malı Belgesi’nin Avantajları Nelerdir?
Yerli Malı Belgesi alan üreticilere, kamu ihalelerinde %15 fiyat avantajı uygulanmaktadır. Başka bir deyişle, yerli malı belgesi alan KOBİ ve büyük ölçekli firmalar, kamu ihalelerinde %15 daha fazla fiyat verebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir