Yerli Malı Belgesi Olan Firmalar Bir Adım Önde

Yerli Malı Belgesi Olan Firmalar Bir Adım Önde

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük önem verdiği YERLİ MALI ürünlerin kullanılması ve kamu kurumlarına yapılacak mal alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesi her geçen gün önemini artırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda öncelikli olarak Türkiye’de üretilen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulamış, yöneticilerden bu konuda gereken duyarlılığı göstermeleri istemişti.

Kütahya’da faaliyet gösteren Asel Teknik Endüstriyel firması Kütahya’nın yüz akı olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay mucitler fuarında kendi proje ve üretimleri olan Tozsuzlaştırma makinaları ile büyük beğeni toplayan firma, icatları için YERLİ MALI belgesi almaya hak kazandı.

Konuyla ilgili Kütahya Yaşam Haber’e açıklamalarda bulunan şirket yetkilisi Dr. Barkın Minez icadını gerçekleştirdiğimiz ürünler  %81 i Yerli Malı olup ileri teknoloji  ürünlerdir. Gerekli başvuru işlemlerini tamamlayarak başvurusunu yaptığımız Yerli Malı belgesini almaya hak kazandık.
Ülkemiz için oldukça önem arz eden YERLİ MALI kullanımına katkı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Devletimizin Yerli Malı belgesi olan firmalar için bir çok ayrıcalıkları bulunmakta.  Bu ayrıcalıkları Kütahya’da Asel Teknik Endüstriyel olarak tüm müşterilerimize gururla sunuyoruz. Dedi.

Yerli Malı Belgesi nedir?
Üretilen ürünün en az %51 oranında yerli katkı içerdiğini gösteren belgedir.

Yerli Malı Belgesi Kim Tarafından Verilir?
Yerli Malı Belgesi, TOBB'a bağlı oda ve borsalar tarafından düzenlenir. Yerli malı belgesi verilebilmesi için, eksper ve mali müşavir tarafından hesaplanması, ayrıca firma tarafından da üretilen ürünün en az %51'inin yerli malı olduğunun taahhüt edilmesi gerekmektedir.

Yerli Malı Belgesi'nin Avantajları Nelerdir?
Yerli Malı Belgesi alan üreticilere, kamu ihalelerinde %15 fiyat avantajı uygulanmaktadır. Başka bir deyişle, yerli malı belgesi alan KOBİ ve büyük ölçekli firmalar, kamu ihalelerinde %15 daha fazla fiyat verebilmektedir.