Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kütahya Valiliği ve Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti.
Kütahyaya bir dizi temaslarda bulunmak üzere gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toramanı makamında ziyaret ederek burada Valilik Şeref Defterini imzaladı ve ilin genel durumu hakkında bilgiler aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha sonra 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde (OSB) iş dünyası ile bir araya geldi.
İstişare toplantısı çerçevesinde Kütahya Belediye Başkanı ve 1. OSB Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Saraçoğlu, şehrimizde yer alan Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Saraçoğlu; 1970li yıllarda kurulmasına karar verilen 1. OSB müdürlüğü 2004 yılına gelinceye kadar %10 doluluk oranında ve 600 kişi burada çalışıyor. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda ise hükümetimizin destekleri ile 1. Organize Bölgemiz %95in üzerinde doluluk oranı ile 8 binin üzerinde vatandaşımıza istihdam sağlanıyor. Şehrimizde kurulan 2. Organize Sanayi Bölgesinde de çalışmalar hızla devam ediyor. 2 Yıllık görüşmelerimiz neticesinde Avrupanın en büyük ambalaj şirketlerinden Avusturyalı Prinzhon Holding bünyesindeki Hamburger Containerboard firması Kütahyamıza 300 milyon avroluk yatırım kararı aldı. Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyete geçmesi ile birlikte 500 kişiye doğrudan istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Fabrika faaliyete geçtiğinde bölgemiz %85 doluluk oranına ulaşmış olacak. Sayın Bakanım sizlerin desteği ile inşallah şehrimizin göz bebeği olacak olan Kütahya Zafer Organize Sanayi Bölgesinin de biran önce faaliyete geçmesiyle birlikte 6 milyon m2lik alana yatırımcılarımızı bekliyor olacağız. Bu vesileyle şehrimize yapılan yatırımların bölgemiz ve hemşehrilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum, dedi.

Türkiyenin son 15 yılda her sene ortalama yüzde 5lik bir büyüme rakamı ortaya koyduğuna değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; Kaynak çeşitliliğine önem veriyoruz. Bu bölgenin yakından bildiği yerli kömürün azami ölçüde kullanılması artık bir zorunluluk. Yerli kömürümüzün kalitesi çok yüksek olmasa da düşük kaloriyi daha güçlü bir enerjiye çevirebilen gelişmiş bir teknoloji söz konusu. Bu kapsamda yerli kömürü teşvik etmek için alım garantili elektrik üretim ihalelerine çıktık. Geçtiğimiz yıl içinde Kütahyamızın da bulunduğu kömür üretiminde Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık ve toplam 101,5 milyon ton ürettik. Bize yüzlerce yıl yetecek kömürümüz var. Mermer, krom, bor Borun önemli bir kısmını Kütahyada üretiyoruz. Hammadde olarak bir birim kazanıyorsak, yarı mamulde bu 8-10 katına, uç üründe 100 hatta daha yukarı bir katma değere dönüştürme imkanımız var. Kütahya bundan 40 yıl öncesine gidildiğinde klasik tarım şehri iken, bugün giderek ağırlığının sanayileşmeye evirildiği bir kent görünümü var. Bu coğrafya ciddi anlamda avantajları içeren ve potansiyeli yüksek bir yer. İşsizlik oranlarının bir çok kente göre daha düşük olması bunun göstergesidir. Şehirlerin hem bulunduğu ülkedeki hem de yerine göre yabancı memleketlerdeki diğer kentlerle rekabeti yönetebilecek şekilde kendisi geliştirmesi gerekiyor. Onun içinde akıllı bir strateji yapmamız gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için iyi yerel yöneticilere sahip olmalısınız. İnşallah adayımızın projeleri hayata geçtiğinde Kütahya bir üst lige çıkmış olacak. Bize düşen iş insanımızın, sanayicimizin enerji alt yapısı ile ilgili eksikliğini gidermektir. Oraya ciddi bir yatırımcı talebi gelmiş durumda. Biz gelen taleplere göre enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere planlamalarımızı yapıyoruz. Bu konuda biz yerel yöneticilerimize gereken desteği vermeye sonuna kadar hazırız, ifadelerini kullandı. 

Bakan Dönmez burada iş adamları ile yaptığı görüşmenin ardından Emet Sülfürik Asit Fabrikasının açılışını yaptı. Programın sona ermesiyle birlikte Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmeze günün anısına hediye taktim etti.