Devirle satılan çamaşır makineleri

Devirle satılan çamaşır makineleri

Devirle satılan çamaşır makineleri !

Tıpkı Toz Toplama sistemlerini, metrekare ile tanımlamak gibi Sanki yüksek devre çıkabilen makineler, diğerlerinden daha iyi gibi görünür.

Bir beyaz eşya mağazasına çamaşır makinesi almak için girdiğinizde, pek çok satıcı size ürünleri gösterirken devirleri ile sınıflar. Sanki yüksek devre çıkabilen makineler, diğerlerinden daha iyi gibi görünür. 

Düşünüldüğünde, devir parametresi diğer özelliklerin yanında belki en önemsizidir. Zira yıkama işleminin daha iyi ya da kötü olmasıyla hiçbir ilişkisi olmaması bir yana, kullanıcıların genelde kırışıklık oluşmaması için düşük devirde çalıştırma yaptıkları gözlenmiştir.

Toz Toplama sistemlerinde çok büyük hakimiyeti olan jet-pulse torbalı ünitelerde de bazen, "metrekare" ile tanımlama yapıldığı görülmektedir. Oysa ki benzer şekilde, torba alanından daha önemli pek çok parametre bulunmaktadır.

 

 

Toz Toplama Sistemlerinde Ekonomik sürdürülebilirlik

 

 

Bir Toz Toplama sisteminin başlıca tüketim kalemleri;

 

 

  • Vantilatör kaynaklı elektrik tüketimi,
  • Basınçlı hava kaynaklı elektrik tüketimi,
  • Toz filtreleme elemanı kaynaklı sarf,
  • Verim kayıpları kaynaklı elektrik tüketimi,
  • Tasarım kaynaklı aşırı aşınma vb. bakım masrafları.

 

 

Bir toz toplama ünitesini ekonomik almak kadar, aynı ekonomikliği kullanılırken de sürdürebilmesi en az o kadar önemli olsa gerek. 
Hatalı seçilmiş vantilatörler, gereğinden fazla basınçlı hava tüketimi yapan üniteler, filtre elemanlarına kaldıramayacakları kadar toz yükleyen tasarımlar, aşınmaya ve yıpranmaya zorlayan tasarımlarla, işletme ekonomisi sağlamak mümkün olamamaktadır.

 

 

Toz Toplama Sistemlerinde Sürdürülebilir Performans

 

 

Toz toplama ünitelerinin en sık rastlanan sorunu, 3 ay iyi performans ve sonrası hüsran. Sürekli tüketen, ama toz toplamayan üniteler. Doğru tasarlanmamış pek çok toz toplama sistemi, devreye alındıktan birkaç ay sonra, başlangıç debisinin yarısını bile çekememektedir. Dolayısıyla ödenen ücretin en az yarısı boşa gitmektedir. Tutulamayan tozun insan, makine ve çevreye verdiği zararlar da buna ilave olmaktadır.